• indeks
  • indeks1
  • indeks3

Jak wyceniane są mieszkania?

wycena mieszkańJako, że coraz chętniej decydujemy się na zakup własnego mieszkania, albo sprzedaż tego, którego jesteśmy właścicielami, niezbędne okazuje się korzystanie z profesjonalnego wsparcia, które nie tylko pozwoliłoby nam na lepsze przygotowanie się do zawarcia umowy kupna-sprzedaży, ale także do oszacowania wartości posiadanego przez nas majątku. Każdy kto kiedykolwiek miał kontakt z profesjonalnymi doradcami inwestycyjnymi albo takimi osobami, jak chociażby rzeczoznawca nieruchomości, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to zajęcie łatwe. Decyzja o sprzedaży mieszkania powinna być doskonale przemyślana i podjęta w odpowiednim momencie, które pozwoliłoby na zminimalizowanie ryzyka w postaci sprzedaży lokalu z cenę niższą niż przewidywana, albo w ogóle problemów ze znalezieniem nabywcy.

Niezbędne jest dobre przyjrzenie się mechanizmom rynkowym oraz temu jak obecnie funkcjonują rynkowi uczestnicy, ponieważ może się zdarzyć, że nie trafimy na odpowiednio dobry moment i nasze mieszkanie w kamienicy pozostanie niezauważone wśród ofert, które cieszą się wyjątkową popularnością – na przykład w kontekście mieszkań dwupokojowych w nowym budownictwie. Rzeczoznawca nieruchomości, który bierze pod uwagę całą masę czynników, jest w stanie oszacować wartość naszego mieszkania dzięki czemu możliwe byłoby lepsze przygotowanie się do transakcji. Wartość nieruchomości jest zawsze ruchoma, dlatego też mieszkanie, które warte było majątek kilka lat temu, dzisiaj może pozostać całkowicie niezauważalne, dlatego jeżeli wydaje nam się, że nasze mieszkanie nie posiada takiej ceny, jakiej moglibyśmy się spodziewać, warto wstrzymać się z transakcją i poczekać na bardziej odpowiedni moment. Może nam się wydawać, że rzeczoznawca nieruchomości ocenia lokal na podstawie bliżej nieokreślonych elementów, jednak niezwykle ważne jest zrozumienie, że branża wymaga ogromnej wiedzy z wielu dziedzin, w tym także prawa i ekonomii, dlatego może się okazać, że planowana przez nas transakcja nie przyniesie spodziewanych rezultatów.

Każda nieruchomość jest inna, dlatego też w każdym przypadku zupełnie inne czynniki będą okazywać się decydujące, niemniej jednak można określić takie, które brane są pod uwagę za każdym razem, choć ubierane w zupełnie inne definicje. Najważniejsza jest oczywiście lokalizacja, ponieważ rzeczoznawca nieruchomości będzie uznawał za istotne czy mieszkanie znajduje się w mieście czy na wsi. Plusem zawsze są dodatkowe atuty w postaci miejscowości turystycznych czy też cieszących się niezwykłym bogactwem naturalnym, dlatego też to, że obiekt znajduje się w wiosce nie musi od razu oznaczać, że będzie miał mniejszą wartość, zwłaszcza jeżeli wioska znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie można czy gór. Widać więc, że proste kategorie nie zawsze dają się jednoznacznie zinterpretować, właśnie dlatego rzeczoznawca nieruchomości ma zwykle pełne ręce roboty przygotowując swoje operaty szacunkowe będące niezależnymi opiniami na temat wycenianych obiektów. Ze względu na to, że nie tylko lokalizacja jest ważna, ale także takie elementy jak chociażby klimat, środowisko naturalne, bezpośrednie otoczenie, wartości kulturowe czy zamożność społeczeństwa, nie zawsze będzie się okazywało, że właściciel lokalu ma jakikolwiek wpływ na wartość swojego majątku. Więcej informacji na ten temat można zdobyć za pośrednictwem strony http://www.zfd.com.pl/rzeczoznawca-nieruchomosci, gdzie lepiej opisana jest działalność rzeczoznawcy. Wielu osobom wydaje się, że wycena domu czy mieszkania polega na ustaleniu jakości konkretnego obiektu, bez umieszczania go w całym kontekście społecznym, przez co bardzo często pojawiają się ogromne rozczarowania, że całość nie została wyceniona dokładnie tak, jak można by było się tego spodziewać.

Oczywiście wizerunek samego mieszkania jest niezwykle ważny, ponieważ wycena składa się z kilku etapów, przez co żaden nie powinien być zlekceważony czy pominięty, ponieważ mogłoby się to wiązać w konsekwencji ze zdecydowanym zaniżeniem wartości lokalu, dlatego też jeżeli możemy delikatnie podreperować mieszkanie przed przystąpieniem do współpracy z rzeczoznawcą, z powodzeniem powinniśmy się na to zdecydować.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!