• indeks
  • indeks1
  • indeks3

Jak sprawdzać wiarygodność deweloperów?

mieszkanie pod kluczPrzygotowując się do zakupu mieszkania w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować jakiego typu lokale będą nas interesować. Obecnie na rynku dostępne są zarówno mieszkania pochodzące z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, sprzedawane w tym przypadku w dwóch opcjach – w stanie surowym oraz „pod klucz”. To, jakiego rodzaju mieszkania będą dla nas najatrakcyjniejsze jest zwykle uzależnione od wielu czynników, najczęściej jednak opieramy się głównie na kwestiach finansowych sprawdzając, jakiego typu inwestycja jest dla nas najbardziej opłacalna. O ile zakup mieszkania mającego już wcześniej właściciela może wydawać się zupełnie oczywisty, problem pojawia się wtedy, kiedy zamierzamy podpisywać umowę z deweloperem. Jako, że jest to obszar ciągle dla wielu osób tajemniczy, dobrze wiedzieć w jaki sposób selekcjonować oferty i na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Kupowanie od deweloperów może być w pełni bezpieczne i opłacalne, jeżeli będziemy ostrożni i rozsądnie będziemy dysponować posiadanym przez nas majątkiem. Warto uświadomić sobie, że zaciągając kredyt w banku zobowiązujemy się do systematycznego spłacania rat nawet przez kilkadziesiąt lat, dobrze by więc było, żeby wybrany przez nas lokal warty był stresu i wyłożonych pieniędzy.

Przed przystąpieniem do podpisania umowy czy sporządzenia niezbędnych dokumentacji dewelopera trzeba sprawdzić weryfikując tym samym jego uczciwość i sumienność w wywiązywaniu się ze zobowiązań. Najprostszym sposobem jest zwrócenie uwagi na stronę internetową, ponieważ bardzo często już w tym momencie jesteśmy w stanie zaakceptować daną firmę lub nabrać podejrzeń. Dobry deweloper posiada niezbędne certyfikaty, którymi z pewnością będzie się chwalił, dlatego też jeżeli na stronie www nie jesteśmy w stanie znaleźć niczego przypominającego pozwolenia na działalność możemy zastanawiać się dlaczego przedsiębiorca próbuje zataić przed nami niektóre informacje. Zwykle na czele zdobytych certyfikatów znaleźć można informacje dotyczące rzetelności oraz Certyfikaty Deweloperów, wystawiane przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Posiadanie dokumentacji świadczy o długoletniej działalności – a co za tym idzie także doświadczeniu i trafionych inwestycji. Jeżeli firma działa od wielu lat i nieustannie realizuje kolejne projekty prawdopodobnie cieszy się zaufaniem odbiorców i posiada wszystkie niezbędne środki do wdrażania w życie kolejnych planów architektonicznych. Najsolidniejsi deweloperzy należą do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, dlatego najczęściej sama taka informacja jest dla nas tropem do znalezienia dewelopera godnego zaufania.

Możemy wybierać prężnie rozwijających się i dużych deweloperów, albo też mniejsze przedsiębiorstwa, takie jak chociażby 1 Plus deweloper, cieszące się sporym zainteresowaniem firm lokalnych. Na początku 2012 roku weszła w życie ustawa deweloperska, dlatego też jeżeli wybrany przez nas deweloper wszedł w posiadanie pozwolenia na budowę, na którym widnieje data późniejsza niż 29 kwietnia 2012, możemy wiedzieć, że kupując mieszkanie z rynku pierwotnego jesteśmy pod szczególną ochroną. Obejmuje ona przede wszystkim konkretne obostrzenia i nakłada na dewelopera obowiązek prowadzenia rachunku powierniczego w banku, przez co pieniądze wpłacane przez nas na nowe mieszkanie nie będą wykorzystywane w innych celach. Przedsiębiorca może sięgnąć po pieniądze dopiero wtedy, kiedy ukończony zostanie określony etap budowy lub cała inwestycja, dlatego też wszystkie osoby, które obdarzyły firmę zaufaniem nie będą musiały martwić się o to, że zapłacą za coś, co fizycznie nie istnieje. Wiedząc o tym, możemy z powodzeniem sprawdzić uczciwość wybranego przez nas dewelopera. Jeżeli posiada on w banku rachunki powiernicze możemy zakładać, że kształtuje on inwestycję z własnych środków i nie posiada żadnych finansowych zobowiązań wobec innych a także długów.

Najlepszą metodą na zweryfikowanie uczciwości dewelopera jest oczywiście znana powszechnie poczta pantoflowa, dlatego też nic nie daje większej wiedzy jak pytanie znajomych oraz osób, które zdecydowały się kupić mieszkanie w konkretnym miejscu. Dobrym sposobem jest także przeglądanie blogów oraz for internetowych, do których powinno się podchodzić mimo wszystko z dystansem, ponieważ anonimowość internautów zachęca czasami do publikowania niesprawdzonych czy nieprawdziwych informacji na konkretny temat. Dobrze przygotowując się do transakcji zyskujemy większą wiedzę i świadomość, dlatego tez w trosce o własne interesy powinniśmy pytać, sprawdzać i weryfikować otrzymane informacje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!