• indeks
  • indeks1
  • indeks3

Kiedy powinniśmy odwiedzić studio projektanta wnętrz?

 

nowa kuchniaWspółpraca ze specjalistami zajmującymi się aranżowaniem wnętrz ciągle jeszcze traktowane jest z dużą dawką nieufności i uważane za luksus, faktem jest jednak, że rosnące zapotrzebowanie na biura projektowe sugeruje tendencję wzrostową jeżeli chodzi o specjalistyczne usługi. Brak wolnego czasu oraz niechęć do jakichkolwiek remontów sprawia, że coraz chętniej zrzucamy niezbędne obowiązki na karb projektanta, zyskując na tym nie tylko czas, ale i – co może wydawać się nieco paradoksalne – pieniądze. Na taki rozwój sytuacji bez wątpienia wpływ ma boom budowlany, a także rosnąca w siłę konkurencja, dzięki której ceny usług zdecydowanie spadły. Coraz częściej okazuje się więc, że na wsparcie projektanta może pozwolić sobie nawet statystyczny Kowalski, o ile oczywiście zależy mu na mieszkaniu czy domu urządzonym w unikalny sposób. Zainteresowanie branżą sprawiło, że biura zaczęły powstawać także w mniejszych miejscowościach, nie zawsze więc okazuje się, że jedynym rozwiązaniem jest współpraca z firmami działającymi w obrębie stoicy czy też największych polskich miast.

Wiadomo oczywiście, że najwięcej biur powstanie w miejscach o największym popycie, a zatem tam, gdzie żyje najwięcej ludzi, niezależnie jednak od tego możliwe jest zasięgnięcie porady kogoś, kto działa na niewielką, lokalną skalę. Czasami architekt pojawia się w mieszkaniu dlatego, że jego właściciele nie mają czasu na jego urządzenie, czasami jednak jego pomoc okazuje się niezbędna, szczególnie wtedy, kiedy lokal posiada nietypowe rozmiary czy też układ trudny do sprawnego zaaranżowania. Oczywiście zdania na temat pracy biur projektowych są podzielone, przede wszystkim dlatego, że z istnieją opinie, według których każdy z nas posiada minimum dobrego smaku, dzięki któremu jest w stanie tak urządzić swoją własną przestrzeń, żeby mógł czuć się w niej dobrze, zwolennicy zatrudniania projektantów podkreślają jednak, że nie każdy posiada umiejętność łączenia kolorów i dodatków, nie powinno się więc mieć żadnych oporów przed sięgnięciem po profesjonalną pomoc. Warunkiem jest jednak dokładne wyselekcjonowanie ofert i wybranie dokładnie takich biur, które oferują wyłącznie profesjonalne usługi. Niezależnie jednak od tego, czy jesteśmy mieszkańcami Wielkopolski i wybierzemy poznańskie studio architekta wnętrz Mocca, czy też zdecydujemy się na współpracę z innego rodzaju firmami, mamy szanse na bezproblemowe wyszukiwanie propozycji. Ze względu na to, ze czasami trudno jest znaleźć zaprzyjaźnione osoby, które są w stanie udzielić nam rzetelnych informacji, zmuszeni jesteśmy do działania w ciemno, najlepszym więc rozwiązaniem jest poproszenie specjalistów o pokazanie portfolio, na podstawie którego będziemy w stanie ocenić ich pracę.

Współcześnie, kiedy praktycznie każda firma posiada swoją stronę internetową sprawa wydaje się być nieco łatwiejsza, ponieważ najważniejsze informacje możemy zdobyć za pośrednictwem kilku prostych kliknięć myszką. Stworzenie funkcjonalnego i wygodnego wnętrza, które dodatkowo będzie posiadało wyraźne walory estetyczne nie należy wcale do zadań łatwych. Sytuacji nie upraszcza też ogrom materiałów wykończeniowych, których wybór może okazać się praktycznie niemożliwy. Wiele osób rezygnuje też z udziału specjalistów tłumacząc się wysoką ceną, prawdą jest jednak, że koszty remontu, do którego trzeba doliczyć samodzielne kupowanie materiałów budowlanych, wykończeniowych, mebli, opłacenie grup robotników, a także koszty wynikające z dodatkowych i nieplanowanych działań, zwykle są albo porównywalne, albo nawet wyższe od tych proponowanych przez projektanta. Zwykle biura projektowe posiadają zniżki na zakup materiałów, działają też według ściśle ustalonego planu i utrzymując stałe tempo realizacji, ich realizacje są bardziej przemyślane i efektywne od samodzielnych prac, ciągnących się czasami miesiącami. Oczywiście zatrudnienie projektanta jest najbardziej opłacalne już na samym początku prac, przede wszystkim dlatego, że na wstępnym etapie możliwe jest jeszcze przestawianie instalacji czy stawianie ścian działowych. W przypadku kiedy część zadań jest już zrealizowanych, projektant może mieć związane ręce i stawać przed koniecznością elastycznego dostosowywania się do przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że ideą aranżacji wnętrz jest dopasowywanie przestrzeni do indywidualnych preferencji właścicieli.

beżowy salonWiadomo oczywiście, że nie każdy posiada odpowiednio duże zasoby finansowe pozwalające na swobodne przebudowywanie wnętrza, projektanci tacy, jak chociażby studio architekta wnętrz Mocca, umożliwiają zakończenie współpracy na samym etapie projektowym. Oznacza to więc tyle, że możemy uzyskać kosztorys i plan zaaranżowania przestrzeni, na podstawie którego będziemy mogli samodzielnie wyszukiwać niezbędnych mebli czy kolorów ścian. Zwykle boimy się nowości zakładają, że projektant będzie starał się przemycić do projektu własne wizje lub – co gorsza – wprowadzać się wbrew wcześniejszym ustaleniom. Być może takie działania ciągle są spotykane, faktem jest jednak, że jeżeli mają miejsce cechują mało rzetelne firmy. W przeważającej części architektom zależy nie tylko na pozyskaniu nowych klientów, ale i systematycznym budowaniu bogatego portfolio, trudno więc zakładać, że będą w stanie ryzykować dobrą opinię, na którą czasami trzeba pracować przez kilka lat. Niezbędne jest jednak wcześniejsze ustalenie wszystkich wytycznych i przedstawienie projektantowi swoich odczuć względem ostatecznego rezultatu. Jego obecność ma służyć naszemu komfortowi, bo przecież to my będziemy mieszkać w konkretnym miejscu przez wiele lat.

Dzięki jego wiedzy, doświadczeniu oraz umiejętnościom, w sprawny sposób może zastosować proste „sztuczki” pozwalające na osiągnięcie oryginalnych efektów końcowych. Możemy się więc zdziwić, że niewielki lokal, który wydawał się praktycznie nie do urządzenia, stał się w pełni funkcjonalnym mieszkaniem, posiadającym wyraźny styl i charakter stylistyczny. Solidny projektant zadba więc o to, aby urządzane przez niego wnętrza w pełni oddawały osobowość właściciela.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!