• indeks
  • indeks1
  • indeks3

Wycena przed sprzedażą mieszkania

 

szacowanie wartościSprzedanie mieszkania u wielu właścicieli powoduje bezsenność i nieopisane stresy. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem dziś na rynku nieruchomości znajduje się wiele mieszkań z których może skorzystać potencjalny klient. Warto wiec przede wszystkim przy okazji wydania ogłoszenia zadbać o to, by mieszkanie czy dom jednorodzinny zostały profesjonalnie wycenione. Dzięki spółkom istniejącym na rynku i zajmującym się tego typu działalnościami dziś bardzo szybko i sprawnie można przeprowadzić gruntowną wycenę. W jej skład wchodzi wiele istotnych czynników, które w efekcie końcowym wpływają pozytywnie lub negatywnie na całość oceny. Każdy właściciel chciałby, żeby rzeczoznawca podczas wyceny brał pod uwagę jedynie plusy. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ firma wyceniająca musi być sprawiedliwa zarówno wobec swojego klienta, jak i wobec przyszłego właściciela nieruchomości. Zazwyczaj warto jednak korzystać z usług takich jak wycena mieszkania przez Walor Nieruchomości lub przez inną spółkę zajmującą się tego typu usługami, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy z rzeczy otaczających nieruchomość, które mogą pozytywnie wpłynąć na wycenę.

 Bliskość terenów zielonych to niesamowity plus

Rodziny kupujące nieruchomości często pragną posiadać nie tylko dom z ogrodem, ale również bliskie sąsiedztwo z terenami takimi jak parki czy lasy. Niekiedy właściciel spodziewa się, że nieruchomość zostanie ze względu na oddalenie od centrum oceniona negatywnie pod względem lokalizacji. Jednak bliskość terenów zielonych jest dziś o wiele bardziej w cenie niż usytuowanie budynku w pobliżu hałaśliwego i zatłoczonego centrum. Małe dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, nie można więc oczekiwać więcej ponadto co oferują piękne i zadbane parki. Coraz częściej wiele rodzin wybiera zresztą na swój nowy dom osiedla podmiejskie, często zlokalizowane zupełnie za miastem w pobliżu lasów. Nieruchomości używane również wzbudzają zainteresowanie, jeśli znajdują się w podobnej lokalizacji. Tereny zielone to wspaniała lokalizacja nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale także dla miłośników przyrody. Obserwacje ptaków czy rozwijającej się podczas różnych pór roku flory i fauny jest dla każdego hobbysty nie lada przygodą. Dodatkowo warto dodać, że przy parkach i lasach znajdują się ścieżki rowerowe, po których można poruszać się o wiele wygodniej niż w przypadku ścisłego centrum miasta, w którym grono rowerzystów na każdym kroku psuje radość uzyskiwaną dzięki uprawianiu tego wspaniałego sportu.

Punkty handlowo-usługowe

Obecność punktów handlowo-usługowych z pewnością działa na plus w przypadku wyceny. Sklepy znajdujące się w pobliżu oraz firmy nie powinny być jednak korporacyjne. W takich przypadkach zamieszanie wokół lokalizacji byłoby zbyt wielkie. Na kupno nieruchomości nie zgodziłyby się na przykład rodziny z małymi dziećmi, ponieważ w otoczeniu ciągle przebywałyby nowe osoby – to jest klienci przybywający na spotkania do różnych firm. Małe sklepiki są jednak dla nich w cenie, ponieważ w razie potrzeby szybko można zakupić określony produkt. W przypadku kupna mieszkania przez osobę samotną ilość punktów handlowo-usługowych oraz ich wielkość nie ma dużego znaczenia. W zasadzie często jest to nawet plus, jeśli dana osoba lubi wychodzić do ludzi i poznawać nowe osoby. Centra handlowe to dodatkowo nie tylko sklepy, ale również kina, kręgielnie czy restauracje. Dla osoby szukającej mieszkania samotnie czy dla młodego małżeństwa taka opcja będzie z pewnością najbardziej odpowiednia.

Szkoły, przedszkola i żłobki

statystykiNajwiększą zaletą podczas wyceny – szczególnie a raczej wyjątkowo dla rodzin dziećmi – są punkty szkolne, przedszkolne oraz żłobki. Te ostatnie są szczególnie ważne wtedy, gdy zapracowani rodzice codziennie pracują i muszą szybko odstawić dziecko do danej placówki. Im dalej znajdują się takie obiekty, tym gorzej wycena będzie wyglądała dla rodziny z dziećmi. Nie należy się jednak przejmować taką sytuacją, ponieważ niektóre rodziny zostawiają swoje pociechy w przedszkolu czy też żłobku w drodze do pracy. Z kolei dzieci uczęszczające do szkoły są na tyle duże, że same mogą dojeżdżać do szkoły na rowerze lub dzięki komunikacji miejskiej. Przystanki tej ostatniej również mają duży wpływ na wycenę domu.

Przystanki komunikacji miejskiej

Komunikacja miejska w każdym mieście pozwala na swobodne poruszanie się we wszystkich kierunkach. Nic dziwnego, że bez względu na to, kto chce zamieszkać w miejscu otoczonych przystankami, przystanie na to z uśmiechem na ustach. Warto jednak zauważyć, że istnieje wyjątek – jak zawsze zresztą w kwestiach wyceny – od tej reguły. Okazuje się, że osoby z małymi dziećmi nie chcą mieć przystanku dosłownie pod własnym nosem, ponieważ panujący gwar i odgłos przejeżdżających autobusów czy szczególnie tramwajów może latem budzić dziecko ze snu lub wprawiać je w zdenerwowanie. Wydaje się jednak, że mimo wszystko dobra lokalizacja nieruchomości często wiąże się również z obecnością przystanków komunikacyjnych. Szczególnie w większych miastach, w których wygodniej jest poruszać się tramwajami w godzinach szczytu, ponieważ wtedy w samochodzie traci się znacznie więcej cennego czasu.

Wydaje się więc, że wycena wcale nie jest taka prosta. Często zależy od tego, kto akurat interesuje się danym mieszkaniem. Należy więc zadbać o to, by konkretnej osobie zostały podane wszelkie wyznaczniki, które wpłyną na jej decyzję. W ten sposób transakcja między klientem a starym właścicielem nieruchomości będzie jawna i nie zdziwi nikogo w dniu podpisania umowy. Działania takie jak wycena mieszkania przez Walor Nieruchomości czy inną firmę tego typu prowadzone są głównie po to, by na przysłowiowej tacy wyłożyć wszystko to, co powinni wiedzieć kupujący i sprzedający daną nieruchomość. Bez kawałka papieru jakim jest dokument przedstawiający wycenę wiele osób mogłoby zostać oszukanych. Mowa tutaj zresztą nie tylko o potencjalnym kliencie, ale także o sprzedającym, który nie zna wartości swojej nieruchomości, bo na przykład dostał ją w spadku.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!