• indeks
  • indeks1
  • indeks3

Geneza turbosprężarek

 

Turbodoładowanie wykorzystywane jest w samochodach osobowych od dawna. Dzięki jednej części silnik działa nie tylko sprawniej, ale również bardziej ekonomicznie. Warto zresztą zauważyć, że sprawność silnika to nie jedyny plus posiadania w swoim aucie turbosprężarki. Jak się okazuje, jej montaż wpływa również na ekologiczną jazdę. Co ciekawe, turbodoładowanie sprawdza się nie tylko w samochodach osobowych. Tak naprawdę w tego rodzaju pojazdach turbiny zaczęły być wykorzystywane najpóźniej. Początkowo osoby zajmujące się konstrukcją turbosprężarek montowały je w samochodach ciężarowych i sportowych. Skąd takie zainteresowanie akurat tymi pojazdami? W jaki sposób działa turbodoładowanie i kiedy zostało opatentowane? Odpowiedzi na te pytania są niezwykle ciekawe i przede wszystkim wyjątkowo ważne dla całego świata motoryzacyjnego.

 

Początki turbosprężarek

Pierwszym istotnym wydarzeniem związanym z turbodoładowaniem było oczywiście opatentowanie wynalazku. Miało to miejsce stosunkowo dawno, bo aż ponad wiek temu (dokładnie na początku dwudziestego wieku, w tysiąc dziewięćset piątym roku).

Co ciekawe musiało minąć ponad trzydzieści lat, by turbiny turbosprężarki znalazły swoje zastosowanie w samochodach ciężarowych. Jeśli chodzi z kolei o auta osobowe, turbodoładowanie montowano w nich dopiero w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku.


Zastosowanie turbin w ciężarówkach

Dlaczego turbodoładowanie sprawdza się między innymi w pojazdach ciężarowych? Dominują tutaj przede wszystkim względy ekonomiczne. Jak nietrudno się domyślić, ciężarówki posiadają duże silniki, które pochłaniają mnóstwo paliwa. W efekcie eksploatowanie takich pojazdów jest niezwykle kosztowne. Dzięki turbosprężarkom moc silnika została zwiększona, a spalanie paliwa obniżone.

 

Zastosowanie turbin w samochodach sportowych

 

By zwiększyć prędkość samochodu sportowego, kilkadziesiąt lat temu budowano po prostu większe silniki i samochody. Nie było to dobre rozwiązanie, ponieważ większa masa pojazdu paradoksalnie zmniejszała jego możliwości w kontekście rozwijanej prędkości. Także w tym przypadku znalazła zatem zastosowanie turbosprężarka, która zwiększała moc silnika bez konieczności zwiększania masy pojazdu.

 

Zastosowanie turbin w samochodach osobowych

 

Jeśli ekonomiczność turbosprężarki wykorzystywana jest w samochodach ciężarowych i sportowych, z powodzeniem można montować wspomnianą część także w tradycyjnych osobówkach. Tym bardziej, że turbodoładowanie nie tylko obniża koszty spalania paliwa, ale wpływa również na ekologiczną jazdę. Warto oczywiście pamiętać, że opisywane części są bardzo wrażliwe i często ulegają awarii, jeśli nie eksploatujemy samochodu właściwie. Kupując pojazd z turbodoładowaniem warto dopytać się sprzedawcy, jak poprawnie zadbać o auto. Szereg porad znajdziemy również na specjalistycznych stronach internetowych oraz na forach.

Zastosowanie turbin w innych maszynach

 

Warto pamiętać, że turbodoładowanie wykorzystuje się obecnie nie tylko w samochodach różnego typu. Od lat nowoczesne silniki z turbosprężarkami wykorzystywane są na przykład na statkach czy w samolotach.  

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!