• indeks
  • indeks1
  • indeks3

Architekt wnętrz kontra dekorator wnętrz. Z czyjej pomocy warto skorzystać?

Często zdarza się tak, ze pojęcia architekta, projektanta i dekoratora wnętrz wymieniane są zamiennie. Nic jednak bardziej mylnego. Warto zaznaczyć, iż projektowanie wnętrz to znacznie trudniejsze zadanie, wymagające znacznej wiedzy dotyczące budowy danych budowli, a także znajomości rynku. Dekorowanie natomiast to ozdabianie wnętrza modnymi dodatkami, bez większej w nie ingerencji. Przedstawiciele obu zawodów zajmują się więc przemianą wnętrz.

W Polsce nie istnieje silna tradycja posiadania przez projektanta wnętrz odpowiedniej licencji. Najczęściej o jego zawodzie poświadcza długoletnie doświadczenie, a także ukończenie odpowiedniego kierunku technicznego, które świadczy o zdobytej wiedzy. W Stanach Zjednoczonych od projektanta wymaga się odpowiednich certyfikatów i licencji, a także przynależności do stowarzyszeń zrzeszających projektantów wnętrz mieszkalnych lub wnętrz użyteczności publicznej. Muszą także stale poszerzać swoje kompetencje przez uczestnictwo w odpowiednich kursach i programach szkoleniowych. Projektantów zatrudnia się na samym początku wszelkich prac remontowych. Razem z taką osobą jak architekt wnętrz Leszno stworzyć ma bowiem w pełni funkcjonalną i estetyczną przestrzeń życiową. Od jego decyzji zależał będzie komfort osób przebywających w danym pomieszczeniu i domu. Elementy na które zwłaszcza powinien zwrócić uwagę to ergonomia przestrzeni, dobrej jakości materiały, odpowiednie oświetlenie i akustyka danego pomieszczenia.

Dekorator wnętrz nie musi posiadać certyfikatów. Aby móc w pełni świadomie sprawować swój zawód. Wpływa to jednak na fakt, iż na jego pomoc decyduje się znacznie mniej osób. Dobrego dekoratora wyróżnia wysokie poczucie estetyki. Nie jest osobą która zadba o środowisko naturalne, posiada rozbudowaną wiedzę techniczną, czy budowlaną bliską projektantom wnętrz. Do działań dekoratora nie należy także ustalanie takich kwestii jak konstrukcja budynku, jego odpowiedni układ przestrzenny, czy też ułożenie podłączeń wodnych, elektrycznych itd. Kwestią na której może się skupić jest wybór odpowiednich mebli, kolorów i akcesoriów. Jego domeną będzie więc styl, kolor i tekstura elementów wypełniających daną przestrzeń. Warto więc przed wyborem osoby do aranżacji naszego wnętrza zapytać jakie kompetencje dana osoba posiada.

 architekt wnętrz Leszno

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!